Praha

Založil thorin, 20. červen 2007, 21:59:07 odpoledne

« předchozí - další »
Dolů

thorin

Nemám k dispozici data jizdních řádu pro MHD v Praze a nevypadá to, že bych je v dohledné době měl. Poslal jsem do Dopravního podniku hl. m. Prahy i do Ropidu několik emailů a nedostal jsem žádnou odpověď. Proto zatím s podporou Prahy nepočítám. Bohužel podobná situace bude i u dalších velkých měst. Jediná cesta asi vede přes někoho uvnitř dopravního podniku.

dr MARTINS

Jak to vypadá s jízdními řády od září? Budou někdy v dohledné době? děkuji za odpověď

dawe

Čistě teoreticky - kdyby se sehnaly podklady pro Prahu, šlo by to pak vyrobit?

thorin

Čistě teoreticky ano.  :)

Nicméně vzhledem k tomu, že se v Praze a okolí mění jízdní řády hodně často, bude potřeba provádět poměrně často aktualizace.

Monika

Citace: dawe  06. únor 2008, 09:34:42 dopoledne
Čistě teoreticky - kdyby se sehnaly podklady pro Prahu, šlo by to pak vyrobit?

Už jsem jim poslala na všechny adresy asi 10 emailů a dopravní podnik mlčí a už je to asi 3 měsíce.Myslím že je to marné.

radula

Jednou za čas se ale nějaká neoficiální verze pro Prahu objevuje ;) myslíš, že bys sem na něco aktuálnějšího (poslední mám podzim 2007) dal odkaz? Nebo jestli to nechceš dávat takhle veřejně, mohl bys mi to poslat na mail? Podobných aplikací na MHD jsem vyzkoušel několik a ta tvoje je fakt parádní!! Hrozně moc mi to usnadňuje pohyb po Praze...

dawe

Citace: thorin  06. únor 2008, 23:24:59 odpoledne
Čistě teoreticky ano.  :)

Nicméně vzhledem k tomu, že se v Praze a okolí mění jízdní řády hodně často, bude potřeba provádět poměrně často aktualizace.

Omlouvám se za trochu opožděnou reakci.
Protože se v Praze pohybuju, vím, že se klasicky mění řády jednou ročně (je to snad i v zákoně, takže by to jinak nešlo). Samozřejmě výjimky jsou - tak jako všude, ale stěžejní řád je. Ale asi vzhledem k tomu, že se snaží víc lidí sehnat tahle data a nedaří se, bude to víceméně marný. :-(

laary

Citace: radula  10. únor 2008, 19:30:55 odpoledne
Jednou za čas se ale nějaká neoficiální verze pro Prahu objevuje ;) myslíš, že bys sem na něco aktuálnějšího (poslední mám podzim 2007) dal odkaz? Nebo jestli to nechceš dávat takhle veřejně, mohl bys mi to poslat na mail? Podobných aplikací na MHD jsem vyzkoušel několik a ta tvoje je fakt parádní!! Hrozně moc mi to usnadňuje pohyb po Praze...



Ahoj bylo by mozne poslat odkaz na ten program MHD pro Prahu?Dik moc

yon

Zdravim, nebylo by mozne zkusit spolupraci s autory programu MHD2 pro PalmOS (http://www.mhd2.wz.cz/). Maji data nejen pro prahu...

emar

K dnesnimu dni zadne nove zpravy o radech v Praze? Diky za info! :-) HonzaM

dawe

Tady je moje komunikace s DPP, nyní jsem poslal stížnost na jejich vyřizování dotazů, protože od 27.3. mi od nich nic nepřišlo, tady je ten mail (poslední mnou psaný mail je ze 6.5):


Dobrý den, již uplynul další měsíc a odpovědi se mi nedostalo. Kde se stala chyba?
Přeji hezký zbytek dne.
xxx

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Truncová Stanislava 900710 <Truncova@dpp.cz>
> Předmět: RE: FW: Jízdní řády
> Datum: 27.3.2008 12:48:35
> ----------------------------------------
> Dobrý den !
> Vážený pane,
> Prosím Vás za prominutí, že jste ještě neobdržel odpověď. Webmaister byl delší
> dobu vážněji nemocen a k Vašemu podání se zatím nedostal.
> Můžete počítat s odpovědí v příštím týdnu. Věřím, že budete mít pochopení.
> Ještě jednu se omlouvám a přeji pěkný den.
> Za 900710: Truncová
>
> -----Original Message-----
> From: xxx
> Sent: Thursday, March 27, 2008 11:19 AM
> To: Truncová Stanislava 900710
> Subject: Re: FW: Jízdní řády
>
> Dobrý den, bohužel již uplynul více než měsíc a žádné, ani zamítavé odpovědi se
> mi nedostalo.
> xxx
>
> > ------------ Původní zpráva ------------
> > Od: Truncová Stanislava 900710 <Truncova@dpp.cz>
> > Předmět: FW: Jízdní řády
> > Datum: 22.2.2008 14:03:21
> > ----------------------------------------
> > Dobrý den !
> > Postupuji podání k informaci a přímému vyřízení.
> > Děkuji.
> > S pozdravem za 900710: Truncová
> >
> > -----Original Message-----
> > From: xxx
> > Sent: Wednesday, February 20, 2008 5:28 PM
> > To: <R-Stiznosti.podnety
> > Subject: Jízdní řády
> >
> > Dobrý den,
> > chtěl bych se zeptat, zda by DPP by schopen a ochoten uvolnit jízdní řády v
> > nějakém dále zpracovatelném formátu tak, aby bylo možno nad těmito daty
> vytvořit
> > aplikaci, která by vyhledávala spojení. Jedná se o aplikaci do mobilních
> > telefonů "MHD v mobilu" ze stránek "http://thorin.wz.cz/";. Již více než
> desítka
> > dopravců krajských a okresních měst se k tomuto projektu zpřístupněním svých
> dat
> > připojila. Program je volně šiřitelný, může jej tedy kdokoliv zdarma
> využívat.
> > Navíc je aplikace již dlouho v běžném provozu, je tedy odladěna a
> odzkoušena.
> > Myslím, že k zavedení SMS jízdenek by to bylo dobré rozšíření služeb. Navíc
> to
> > DPP nebude nic stát.
> > Děkuji za odpověď.
> > xxx

thorin

DPP zajišťuje pouze část linek MHD v Praze. Z toho důvodu jednám s organizací Ropid, která má nastarosti koordianci MHD v Praze a okolí (PID) včetně tvorby jízdních řádů. Bohužel se vyskytují určité technické problémy. V podstatě jde o to, jak zajistit aktuální data, když se jízdní řády mění skoro každý den.

Ropid používá informační systém od firmy Chaps, stejné firmy, která spravuje Idos. Aktualizace Idosu vypadá zhruba tak, že informační systém pošle Chapsu aktuální export dat ve stejném formátu, jaký se používá pro data systému Idos (přípona .tt). Toto je proprietární formát, jehož strukturu neznám a firma Chaps mi ji těžko sdělí. Takže i kdybych tato data získal, nedokázal bych je přečíst.

Autor programu MHD 2 pro Palm OS získává data z webového protálu Idosu. Tento postup v případě Prahy znamená AFAIK vygenerovat asi 60 000 dotazů a zpracovat 60 000 vygenerovaných HTML stránek. Problém je, že formát těchto stránek se neustále trochu mění a že se mi nedaří napsat spolehlivý parser.

V současné době bohužel nemám moc čas to řešit. Uvidíme časem, ale nic neslibuji.

thorin

Z adresy http://thorin.wz.cz/pid.zip je možné stáhnout testovací verzi jízdní řádů PIDu založenou na datech z webového portálu Idosu. Použití této verze je na vlastní nebezpečí.

Aplikace nejde nainstalovat na telefony Nokia series 40 (v podstatě všechny bez operačního systému) z důvodu velikosti souboru. Zatím jsem nepřísel na způsob, jak to obejít. Pokud tedy máte Nokii series 40, tak máte smůlu, protože si pořizujete tak pitomý telefon. ;)

Pokud narazíte na chybu v datech, tak se nejprve podívejte, zda je stejná chyba i v Idosu. Pokud ano, tak nemá smysl mi o ní psát, protože s tím stejně nic neudělám. Napište raději správci Idosu, ať si to opraví. To se týká například spojů školních linek jedoucích o prázdninách.

Vzhledem k tomu, že data jízdních řádů PIDu se mění téměř každý den, nemá smysl mi psát, že data jsou neaktuální. Data budu možná občas aktualizovat, ale nic neslibuji. Vzhledem k tomu, že formát prezentovaných dat ve webovém rozhraní Idosu se pořád mění a že se v datech občas vyskytují chyby, mám problémy při převodu. Aktuální verze programu tedy nemusí být k dispozici třeba právě proto, že se mi data zatím nepodařilo převést.

Data neobsahují a ani nebudou obsahovat jizdní řády příměstských vlaků zahrnutých do PIDu.

Micmen

Není pravda, že telefony Nokia Series 40 nejsou vhodné pro JŘ PID.
Na N6300 bez problémů chodí. Jinak díky za  absolutně dokonalou myšlenku i tu spostu práce, co je kolem. :)

thorin

Vypada to, ze odstranili to omezeni velikosti z Nokia PC Suite. Kazdopadne se mi aplikaci podarilo bez problemu nainstalovat do Nokia 6234. Takze tu vetu o Nokia series 40 beru zpet. ;)

Nahoru