MHD v mobilu
Jízdní řády MHD pro mobilní telefony
[Domů] [O Programu] [Stažení] [Instalace] [Použití programu] [Forum] [Kontakt] [Odkazy]

Instalace a spuštění

J2ME verze pro hloupé telefony

Před použitím je nutné program nainstalovat do telefonu. Každý program pro mobilní Javu je uložen v jednom souboru s příponou JAR. Některé telefonu mohou požadovat ještě soubor s příponou JAD, který obsahuje stručné informace o programu. Ze stránek si do počítače stáhněte ZIP soubor obsahující jízdní řády požadovaného města. Tento soubor v počítači rozbalte. Pak postupujte podle uživatelské příručky vašeho telefonu. Instalační proces většinou spočívá ve zkopírování JAD a JAR souborů z počítače do telefonu (přes kabel, bluetooth, infraport nebo paměťovou kartu).

Další možností je stáhnout si program z internetu přímo do telefonu přes wap. To by mělo jít na všech telefonech, tedy i tam, kde instalace přes kabel, buletooth nebo infraport není možná. Pokud telefon umí zobrazovat jednoduché html stránky, je možné na něm otevřít adresu http://www.mhdvmobilu.cz/m. Poté je třeba stáhnout jar soubor s aplikací a v ideálním případě ji telefon rovnou nainstaluje. Pokud telefon umí pouze wap, je nutné otevřít adresu http://www.mhdvmobilu.cz/wap a vybrat si požadované město. Tato možnost vyžaduje správně nastavený datový profil na telefonu (internet nebo wap) a stažení programu je účtováno podle standardního tarifu operátora (většinou maximálně desítky korun). Pro více informací o datovém tarifu kontaktujte svého operátora.

Při změně jízdních řádů je nutné program nainstalovat znovu. Většinou stačí aplikaci přeinstalovat stejným způsobem, jako při první instalaci. V případě problémů je vhodné zkusit starou aplikaci úplně odinstalovat a poté nainstalovat novou. U některých telefonů totiž mohou při aktualizaci zůstat stará data a program tak zobrazuje staré jízdní řády.

Spuštění programu je také závislé na konkrétním telefonu. Aplikace napsané v mobilní Javě mají většinou vyhrazené místo uvnitř struktury menu telefonu. Zde bývá seznam aplikací. Program MHD by měl být označený jako "<název města> MHD"; spustíte ho zvolením dané položky v seznamu. Podrobnější informace k instalaci najdete také zde.

Android verze pro chytré telefony

Aplikaci je možné stáhnout z těchto stránek:
http://www.mhdvmobilu.cz/mhd.apk
Instalační balíček je nutné přenést do telefonu (například přes kabel, kartu, apod.). V telefonu musí být povoleno instalování aplikaci ze zdrojů mimo Google Play (Android Market). Je možné též aplikaci stáhnout přímo v telefonu, pak odpadá nutnost ji přenášet z počítače do telefonu.

V aplikaci je nutné provést stažení dat požadovaných jízdních řádů. Stahování se provádí standardně přes internetové připojení. V nastavení telefonu je určeno, zda se používá datový tarif. Pokud není datový tarif povolen, stále je možné data stahovat přes Wi-Fi.

Při změně jízdních řádů je nutné v aplikaci aktualizovat data. Tato aktualizace probíhá opět přes internet.